Genel

Yaz tatilinde çocukları eğlendirecek aktiviteler

çocukları eğlendirecek aktiviteler

Yaz tatili çocuklar için eğlence ve keyifli zaman anlamına gelir. Okulun sorumluluğu, ödevler, erken kalkma zorunluluğunun yerini deniz, kum ve güneşin aldığı bir döneme giriyorlar. Çalışan anne babalar içinse bu tatil dönemleri bir ile iki hafta arasında kısıtlı kalabildiği için biraz zorlayıcı olabiliyor. Zaten kısıtlı olan tatil süreçleri bu sene bir de pandemi etkisiyle zedelendiği için onlara evde keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar yaratmak oldukça önemli. Peki evde çocuklarla birlikte keyifli vakit geçilebilecek neler yapılabilir? İşte yaz tatilinde çocukları eğlendirecek aktiviteler.

Patates ile baskı zamanı

Nesillerdir süre gelen ve evde bulunan malzemelerle yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri patates baskı. İstediğiniz desenler için yapmanız gereken bir patatesi ortadan ikiye bölmek ve kesilen patateslerin üzerine geometrik şekiller çizmek. Bu çizimler hayvan deseni de olabilir, bir ağaç ya da yaprak da olabilir. Ne olacağı tamamen çocuğunuzun hayal gücüne kalmış. Çizilen motif daha sonra renkli guaj ya da sulu boya ile boyanır. Motifi patates üzerine çizdikten sonra etrafı kesilerek derinlik sağlanır. Böylece çizim yukarıda kalarak baskı yaptığınız anda etrafının deseni çıkmamış olur.

Şeffaf resimler

Evdeki sehpanın bir modern sanat eserine dönüşebileceğini biliyor muydunuz? Sehpayı ters çevirip kullanılmayan bir beyaz kumaşı ya da streç filmi etrafına dolayarak dört köşeli, kutu şekline bir çerçeve edinelim. Ardından kumaş ya da streç filmi, kullandığınız malzemeye uygun olacak şekilde keçeli kalemle ya da suyu boyayla sanatçının sanatını icra etmesini izleyelim. Düz boyama yapmaktan daha eğlenceli olacağına emin olabilirsiniz.

Mutlu ayaklar

Boş bir resim kağıdının içini ayaklar doldursun, çocuklar renklendirsin. Yapmanız gerekenler ise çok basit: çocuklarınız ile çoraplarınızı çıkarıp ayaklarınızı boş kâğıdın üzerine yerleştirmek. Sonrasında istediğiniz bir renk ile ayağınızın etrafını kalemi dolaştırarak işaretleyin. Böylece ayağınızın şekli kâğıda yansımış olacak. Buradan sonrası çocuğunuzun ve sizin yaratıcılığına kalmış. İsterseniz ayak izinizden bir uzaylı çıkarın isterseniz bir unicorn. Renklendirmek ve şekillendirmek tamamen hayal gücünüzün ürünü.

Evde bowling keyfi

Dışarda oynanan kadar keyifli olmasa da eğlencesinin benzerini eve taşıyabilirsiniz. İster çocuğunuz tek oynasın ister siz eşlik edin, bowling her zaman vakit geçirmek için eğlenceli bir aktivite olacaktır. Tek yapmanız gereken topu atacağınız düz zemini oluşturmak ve labutları duvara yakın bir yere yerleştirmemeye özen göstermek.

Küçük basketçiler yetişiyor

Ev içerisinde koridora, odaya ya da bahçenize koyacağınız küçük bir pota ile çocukların içindeki basketçileri ortaya çıkarabilirsiniz. Enerjilerini atmasını sağlayan bu faaliyet ile aslında bedensel hareketsizliklerinin de önüne geçebileceksiniz. Daha birçok yaz tatilinde çocukları eğlendirecek aktiviteler bulunabilir. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir