Genel

Okulda ve derslerde başarılı olmanın yolları

Okulda ve derslerde başarılı olmanın yolları

Her bireyin hayatının büyük bir bölümü eğitim-öğretim süreciyle geçer ve ortalama 25 yaşına kadar yoğun bir şekilde devam eder. Geleceğimizi şekillendirmek için sarf ettiğimiz bu büyük eforun karşılığını bizi tatmin edecek biçimde almak isteriz. Özellikle söz konusu kişiler çocuklarımız olduğunda daha hassas davranırız ve daha dikkatli oluruz. Onların başarılı olması bizim başarımızdan daha büyük önem taşır. Bizler çocuklarımızın üzerine bu kadar düşüyorken onların kişisel başarısını etkileyecek birçok faktörün olduğu da gözden kaçmamalı. Özellikle bazı küçük detaylar okul temposu içerisinde gözden kaçabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle çocuğunuzun okulda ve derslerde başarılı olmasını sağlayacak püf noktaları paylaşacağız. İşte okulda ve derslerde başarılı olmanın yolları

Verimlilik için düzenli uyku şart

Okul günlerinde çocuğunuzun yeterince uyuduğuna dikkat edin. Sekiz saatlik uykusunu tamamlamış çocuklar odaklanma, konsantrasyon ve dikkatlerini toparlama konusunda daha başarılı olmaktadırlar. Enerjilerinin yoğun olduğu yaşlarda düzenli uyku uyumaları derslerdeki verimliliklerini büyük ölçüde etkileyecektir.

Dersi derste halletmelerini sağlayın

Öğretmenlerini etkili şekilde dinleyen, derslerine daha iyi konsantre olan çocukların sınıf ortalamalarındaki başarıları tartışılmayacak derecede yüksektir. Tabii bu konsantrasyonu sağlamak ne yazık ki çok da kolay değil. Çocukların derse kendini verebilmesi için ve dersi sıkı takip edebilmesi için not almaları iyi bir yöntem olabilir. Çocuklarınıza alacağınız, onların zevklerine hitap edecek popüler çizgi film karakterlerini taşıyan defterler, kalemler, kırtasiye setleri derslerde daha hevesli olmalarını sağlayacaktır.

Anlamadığı yerleri mutlaka not almalı

Dersler bazen çok hızlı geçebiliyor ve dersleri takip etmek zorlayıcı olabiliyor. Dersleri kaçırabildikleri bu durumlarda çocukların öğretmenlerine sorması gereken yerleri not alması önem taşıyor. Böylelikle not almak konuyu unutmasına engel olacağı gibi, hatırladığı zaman kendi eforuyla tekrar yapmasına ve konunun üzerinden geçmesine yardımcı olacaktır. Bu da okulda ve derslerde başarılı olmanın yolları arasındaki en önemlilerden biridir.

Her gün mutlaka ders tekrarı yapmalı

Not almak gibi ders tekrarı yapmak da derslerdeki başarının bir numaralı anahtarıdır. Çocuklar eve geldiklerinde belirli bir zaman dilimini o gün öğrendiklerini tekrar ederek geçirmeliler. Böylece yeni öğrendikleri konular zihinlerinde daha iyi yer edinecek ve konuları unutmayacaklar. Ders tekrarı için onlara alacağınız büyük ve eğlenceli bir defter, önemli yerleri not alması gerekir. Alacağınız renkli kalemler çalışma motivasyonunu artıracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir