Genel

Erken yaşta yabancı dil eğitiminin önemi

Yabancı dil bilmek, her geçen gün daha da globalleşen dünyada her bireyin mutlaka sahip olması gereken bir yetkinlik. Bu yetkinlik özellikle çocuk yaşlarda edinildiğinde çok daha basit ve etkili olabiliyor. Bir bireyin çocukluk döneminde sahip olduğu algı ve öğrenme hızları yetişkinlik dönemine göre büyük farklılık taşıdığından, erken yaşta dil eğitimi için adım atılması özellikle akıcı konuşabilmeleri için oldukça önemli.

2 ve 7 yaş arasındaki çocukların dili öğrenme ve kavrama gelişimleri çok hızlı gerçekleşmektedir. Burada ebeveynlerin en çok endişe duyduğu nokta aynı anda iki dili kavramaya çalışan çocuklarının ana dili yetkin bir şekilde kullanamaması, konuşma problemleriyle karşılaşmalarıdır. Oysa hayatlarının her döneminde yoğun bir şekilde ana dillerine maruz kalacakları için öğrenememe gibi bir problemle karşılaşmayacaklardır. Erken çocukluk döneminde yabancı dil eğitimi almaları, çocukların zihinsel gelişimlerine pek çok artısı olacaktır. Özellikle yabancı dil eğitimi alan çocukların daha özgüvenli ve girişken olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilir. Farklı dilde konuşan insanların diyaloglarını anlamak hatta imkânı varsa onlarla iletişim kurmak çocukların sosyal zekasını ve özgüvenini geliştirecektir. Aynı zamanda iki dil öğrenmek çocuğunuzun algoritmik zekasına da katkı sağlayacaktır; detaylı, ince ve hızlı düşünebilme özelliklerini çok erken yaşta bünyesine katacaktır. Yabancı dil öğreniminin en büyük artılarından biri de ilgilendiği dilin kültürlerine de hâkim olmasıdır. Farklı ülkelerin varlığından haberdar olması, orada yaşayan insanların hayat tarzlarını öğrenmesi, farklı kültürlere karşı merakının artması onu gelecek hayatında daha bilinçli bir insan yapacaktır.

Çocuklar öğrenmeye yetişkinlere oranla daha açık ve istekliler. Seveceği ve keyif alacağı öğrenme yöntemleri bulunduğundan yabancı dil eğitimini en kısa sürede vermek, gelecek hayatı için çok büyük bir fırsat olacaktır. Unutulmamalıdır ki İngilizce yazılışı ve okunuşu farklılık taşıyan bir dildir bu sebeple çocuklara aynı anda dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinin gelişmesi için pratik yapmak gerekmektedir. Ev ve okul ortamında yabancı dil konuşuluyor olması yani sık sık o dile maruz kalması öğrenimini kolaylaştıracağı gibi, eğer ebeveynler arasında aktif dil kullanan yoksa yazarak, okuyarak ve dinleyerek maruz kalması aynı oranda fayda sağlayacaktır. Okuma dönemindeki çocuklara İngilizce hikâye kitapları okutmak hatta bazı hikayeleri yazdırmak çocukların dili hızlıca öğrenmelerinde fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuklara seviyelerine uygun hikayeleri ezberletmek kelime dağarcıklarının artması ve telaffuzlarının gelişmesi için önem taşımaktadır.

Yabancı dile karşı yetkinlikleri ve rahatlıkları neredeyse her yaşta karşılarına çıkacaktır. Çocuğunuzun hem kişisel gelişimi hem de kariyer basamaklarını hızlıca tırmanabilmesi adına önem verilmesi gereken bir konu olduğu unutulmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir