Genel

Çocuklar için günlük tutmanın faydaları

günlük tutmanın faydaları

Birçok insan için yazı yazmak kendini ifade edebilmek için mükemmel bir yöntemdir. Özellikle çocukluk dönemlerindeyse günlük tutmak, gelişimleri için oldukça yararlı olabilir. Günlük tutmak, çocukların yazma kabiliyetlerini geliştirirken, aynı zamanda ilerleyen dönemlerde yaşadıkları duygu durumlarını, hislerini, arkadaşlarıyla anılarını hatırlamalarını ve kendilerini o dönemlerde nasıl ifade ettiklerini görmek için de güzel bir kayıt yöntemidir. Bu anlamda günlük tutmak, insanın kendini daha iyi tanımasını sağlayarak farkındalık düzeyini arttırıp mantıklı kararlar vermesini kolaylaştırabilir. Ancak birdenbire çocuğunuzdan günü gününe yaptıklarını bir deftere aktarmasını beklemeyin. Öncelikle günlüğün ne olduğunu ve hatta nasıl yazılması gerektiğini onlara açıklamalısınız. Öncesinde yapacağınız ufak alıştırmalar yardımcı olabilir. İşte günlük tutmanın faydaları.

Daha planlı bir hayat için günlük önemli

Günlük tutma alışkanlığını küçük yaşta edinen çocukların, ilerleyen dönemlerinde hayatı daha planlı yaşaması ve sorumluluklarını atlamaması beklenir. Gün içerisinde yaşadıklarını ve buna bağlı olarak hissettiklerini kelimelere dökebilen çocuklar, psikolojik açıdan daha rahat olurken kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Böylece çocuklar sosyal fobi sıkıntısı çekmeden çocukluk ve ergenlik dönemini atlatabilirler. Aynı zamanda ders takibi, günü planlama, ajanda tutma gibi hayatını daha düzenli devam ettirmesine yardımcı olacak alışkanlıklar kazanabilir. Son olarak, yazmak aynı zamanda dikkat gerektiren bir süreçtir. Çocuklar günlük tutma alışkanlığı kazandığında ellerindeki işlere daha kolay odaklanabilir ve iş bitirme alışkanlığı kazanabilir.

Pratiklerle başlangıç

Çocuklar günü gününe günlük tutma alışkanlığı edinmeden önce yaz tatillerine dair anılarını yazarak başlayabilirler. Tatil boyunca yaptıklarını, öğrendiklerini, edindikleri arkadaşları, onları en çok mutlu eden anılarını yazabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece yaptığı aktiviteleri yazması değil, aktiviteleri yaparken ne hissettiklerini, ya da kırıldıklarında nasıl tepki verdiklerini kâğıda yansıtabilmeleridir. Böylece duygu durumlarını daha iyi tanımalarını sağlanabilir. Bu da günlük tutmanın faydaları arasındaki en önemlilerden biri.

Günlük kişisel bir eşyadır!

Günlüğün kişisel bir eşya olduğunu, kendi günlüğünü kimsenin okuyamayacağını asla ve asla başkalarının günlüğünü okumaması gerektiğini ona öğretmelisiniz. Bu şekilde aynı zamanda kişisel alana saygı duyması gerektiğini öğrenirken, kendisinin de bir birey olduğunu ve kişisel alanlara sahip olduğunu öğretmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir